تصویر هاستینگ

گزارشی از دخالت و دستکاری های دولت ایالات متحده از پشت پرده رسانه های اجتماعی منتشر شده است

زمان مطالعه: 3 دقیقه

گزارشی که اخیرا  از شرکت تحلیل شبکه های اجتماعی Graphika و رصدخانه اینترنت استنفورد منتشر شده، مجموعه ای از عملیات ها را کشف کرده است، (برخی مخفیانه و برخی کمتر)که با هدف “ترویج روایت های غربگرا” در کشورهایی مانند روسیه، چین، افغانستان، و ایران فعالیت داشته اند.

بر اساس این گزارش، توییتر و متا در اوایل ماه جاری گروهی از حساب‌های کاربری خود را با استناد به سواستفاده این حساب های کاربری از این پلتفرم ها و رفتارهای غیر اصولی هماهنگ شده حذف کردند

با تجزیه و تحلیل فعالیت حساب‌های کاربری اشاره شده، محققان دریافتند که این حساب‌ها برای سال‌ها کمپین‌هایی را برای انتقاد یا حمایت از دولت‌های خارجی، راه اندازی کرده اند و درباره  فرهنگ و سیاست های این کشور ها دیدگاه های متعددی را ارائه داده اند.

این گزارش همچنین اعلام میکند که گاهی اوقات این فعالیت ها با اشتراک‌گذاری لینک‌هایی به سایت‌های خبری تحت حمایت دولت و ارتش ایالات متحده انجام شده است.

داده های تجزیه و تحلیل شده از 146 حساب توییتر (که پست های آن ها  299566 بار توییت شده است)، 39 پروفایل فیس بوک و 26 حساب اینستاگرام به همراه 16 صفحه فیس بوک و دو گروه فیس بوک به دست آمده است.

برخی از این حساب های کاربری به طوری طراحی شده اند که شبیه افراد واقعی به نظر برسند و از تصاویر پروفایل تولید شده توسط هوش مصنوعی استفاده کرده اند. متا و توییتر به طور مشخص از هیچ سازمان یا افرادی که در پشت این کمپین‌ها هستند نامی نبرده اند، اما گفتند که تجزیه و تحلیل آنها باعث شده است که باور کنند این کمپین‌ها از ایالات متحده و بریتانیا شروع شده‌اند.

صفحات جعلی با مطالب و اخبار کذب

برای هر کسی که تا به حال یک کتاب تاریخی در دست گرفته است، این خبر که ایالات متحده از اقدامات پنهانی برای پیشبرد منافع خود در کشورهای دیگر استفاده می کند، تعجب آور نخواهد بود و توجه داشته باشید که این اخبار از منابع خبری خود این کشور منتشر شده است.

با این حال، جالب است که این عملیات درست زمانی آشکار شد که شرکت‌های رسانه‌های اجتماعی برای مقابله با موجی از دخالت‌های خارجی و اطلاعات نادرست در انتخابات آیالات متحده آماده می‌شوند.

این گزارش همچنین بلافاصله پس از یک گزارش افشاگرانه از Peiter “Mudge” Zatko، رئیس سابق امنیت توییتر منتشر شد که این شرکت را به اقدامات امنیتی ضعیف و ارائه نادرست تعداد ربات‌های موجود در پلتفرم خود متهم کرد (چیزی که دولت ایالات متحده در حال بررسی آن است. و توییتر به شدت آن را رد کرده است).

بدون شک این روز ها مطالب متعددی درباره این موضوع و دلیل عقب نشینی ایلان ماسک از خرید توییتر شنیده اید.

نمونه ای از اخبار جعلی برنامه ریزی شده که توسط سرویس های جاسوسی امریکا بر علیه ایران در شبکه های اجتماعی و رسانه های معاند، منتشر شده است (منتشر شده در گزارش)

 

قابل ذکر است، این گزارش هیچ تکنیک هک پیچیده ای را که از امنیت ضعیف سوء استفاده کند، کشف نکرده است. شلبی گروسمن (Shelby Grossman)، کارمند رصدخانه اینترنتی استنفورد، در صحبت با وبسایت Gizmodo گفت که «از نظر فنی هیچ چیز جالبی در مورد این شبکه وجود ندارد»، برخلاف تصور ما از عملیات ایالات متحده، او گفت: شما فکر می کنید این عملیات نفوذ که در ایالات متحده آغاز شده است، مطمئناً خاص خواهد بود، اما واقعاً اینطور نیست.”

پیشنهاد میکنیم اگر وقت دارید گزارش کامل را از منبع آن بخوانید و نحوه ارسال پست این اکانت‌ها را بررسی کنید و در مورد نوع محتوایی که آنها به اشتراک گذاشته‌اند کمی تفکر کنید. میم‌ها (meme)، کمپین‌های هشتگ، دادخواست ها، بسیاری چیز های دیگر مثل اخبار جعلی در این لیست وجود دارد.

نمونه ای از اخبار جعلی برنامه ریزی شده که توسط سرویس های جاسوسی امریکا بر علیه ایران در شبکه های اجتماعی و رسانه های معاند منتشر شده (منتشر شده در گزارش)

 

همچنین وقتی صحبت از گستردگی و تأثیر این کمپین‌ها می شود، نکته‌ای تا حدودی ترسناک در این گزارش منتشر شده است.

بر اساس این گزارش : “اکثریت قریب به اتفاق پست‌ها و توییت‌هایی که بررسی کردیم، فقط تعداد انگشت شماری لایک یا توییت مجدد شده اند و تنها 19 درصد از دارایی‌های پنهانی که شناسایی کردیم بیش از 1000 دنبال کننده داشته اند.”

علاوه بر این، دو حساب کاربری با بیشترین دنبال کننده به صراحت گفتند که به ارتش ایالات متحده مرتبط هستند. قطعا مردم ایالات متحده زمانی که طی سال آینده در حال پرداخت مالیات خود هستند، باید به این موضوع فکر کنند.

نوشته گزارشی از دخالت و دستکاری های دولت ایالات متحده از پشت پرده رسانه های اجتماعی منتشر شده است اولین بار در هاسترتک. پدیدار شد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.